EN İYİ AİKİDO SALONLARI

blog yazısı ekle !

EN İYİ AİKİDO SALONLARI

EN İYİ AİKİDO SALONLARI

Aikido: üç uyumlu kelimenin birleşmesi ile oluşan bir sözcüktür. Bu kelimeler ai, ki ve do'dur. Ai; mutluluk, entegrasyon anlamında, ki; enerji, do; yöntem, yol anlamlarına gelmektedir. Aikido, bireyin bedenini tanıyarak enerjisini ve kuvvetini doğadan alarak güç kazanmanın yoludur. Japonya kültürünün modern dövüş sanatıdır.

Aikido da kişi dövüş ve savunma teknikleri yani bedensel antrenmanların yanı sıra kişinin kendi enerjisi ve doğanın enerjisi ile Nirvana'ya ulaşmaktır. Yani, Aikido ile zamanını değerlendiren kişiler sadece tehlikelere karşı koyma, sorunların üstesinden gelme gibi sorunlara çözüm aramak ile sınırlandırmamalıdır. Aynı zamanda motivasyon ve hayat enerjisini artırarak olumsuz düşüncelere karşı da savaşmayı öğrenir.

1on1 Personal Training

Çankaya

devamını oku... Adres: Reşit Galip Caddesi No:2/B 100.Yıl Mahallesi Çankaya-Ankara

Yiğit Gürsoy BodyWell Pilates

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi, 3207. Caddesi, No: 51 Yaşamkent ANKARA

VOB Pilates Studio

Çukurambar

devamını oku... Adres: 1505.cad işçi blokları mah. Ela apartmanı 45/B Çukurambar Ankara

Fizyopark Sağlıklı Yaşam Merkezi

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2780.Cadde 2822.Sokak No:2 Çayyolu-Ankara

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Eryaman Fetih Spor Akademisi

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mah. Amasya Beyannamesi Cad. Okyanus Plaza Eryaman-Ankara

İkra Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni batı mah. 2349. sk. genel-iş 11 sitesi ısı merkezi üstü Batıkent-Ankara

312 Fit Spor Merkezi

Pursaklar

devamını oku... Adres: Mimar Sinan mah. Yavuz Bulvarı Oğuzhan sok No:29/B Pursaklar-Ankara​

Asrın Park Hotel Prana SPA & Wellness

Dikmen

devamını oku... Adres: Asrın Park Hotel - Dikmen Cad. 843 Sok. No:2 Dikmen-Ankara

Sportif Yaşam Kulübü Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Eskişehir Yolu Prestij Konutları No:364/1 Çayyolu-Konutkent-Ümitköy-Ankara

Aybesk Boxing Club

Batıkent

ALANLARINDA PROFESSİONAL MİLLİ ANTRENÖRLER EŞLİĞİNDE SPOR YAPMAK İÇİN SİZLERİ DE ARAMIZA BEKLİYORUZ.

HER YAŞ GRUBUNA ÖZEL SEANS VE ÖZEL DERS SEÇENEKLERİYLE ALANLARINDA BAŞARILI, DENEYİMLİ ANTRENÖRLER İLE BİRLİKTE SPOR YAPMAK İÇİN AYBESK BOXİNG CLUB BATIKENT SALONUMUZU ZİYARET ETMENİZİ ÖNERİRİZ ...

HİÇ BİR ZAMAN, HİÇ BİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİLDİR.

"Yeterli zamanım yok", "Canım spor yapmak istemiyor", "Yapacak daha önemli işlerim var" gibi cümleler önemli mazeretler gibi görünse de geçerli değildir. Eğer şu an sağlığınız için bir şeyler yapmaya vaktiniz yoksa, geri kalan vaktinizde hareketsiz bir yaşam tarzı yüzünden başınıza gelecek hastalıklarla, ağrılarla ve zorluklarla uğraşmak zorunda kalacaksınız.

Düşünmeyin, yalnızca hareket edin...
devamını oku...
Adres: Uğur Mumcu Mahallesi 1587.Cadde No:297 Batıkent-Ankara

Koryo Spor Kulübü

Eryaman

devamını oku... Adres: Şapka Devrimi cad. No:32 Eryaman-Ankara (Devlet mah. Metro Durağı Maximum AVM)

pH Form Woman's Spor Merkezi

Kolej

devamını oku... Adres: Servi sok. 31/9 Öncebeci-Kolej-Ankara

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Yılmaz Sportif Gelişim Spor Kulübü

Dikmen

devamını oku... Adres: Dikmen Caddesi No:398/6 Dikmen-Ankara

NCore Training Studio

Çayyolu

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3066. Sokak No:21 Çayyolu-Ankara

Mert-SAN Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Ergazi mah. 1800 cad. 1830 sok Emre sit. 1/A Batıkent-Ankara

Air Form Spor Stüdyosu

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mah. 3158. Cadde No:51 Çankaya-Ankara

Athletique Pilates

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2812.Cadde İlko İstesi No:19/1 Çayyolu-Ankara

Ankyra Wolt Sports Club

Balgat

devamını oku... Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara


Aikido Severlerin Dövüş Sanatındaki İsmi


Yukarı da bahsettiğimiz aikido hakkında temel bilgileri yaşamış deneyimlemiş, zamanının büyük çoğunluğunu aikido egzersizlerinde harcamış kişilere aikidoka denir. Her spor dalında veya dövüş sanatında o alana özgü bir isim verildiği gibi aikido da bu unsur atlanmamıştır.

Aikodo'nun Bilinmeyen Yönleri İle Tarihsel Gelişimi

Aikido ilk kez morihei ueshiba tarafından oluşturuldu. morihei ueshibanın ailesinin yaşadığı zorluklar ve çeteler tarafından maruz kaldığı itilmişlikler yaşamıştır. Bunun sonucunda morihei ueshiba, güçlü ve çevik olmak için uzun uzun düşünmeye başladı. Diğer uzak doğu dövüş sanatları ile ilgilenerek bedensel gücünü artırmaya başladı. Ancak çalışmaları yeterli görmeyen morihei ueshiba, farklı yollar aramaya başladı. Bedensel gücünün ve kondisyonun yanı sıra huzuru ve mutluluğu aramak için kendini dini incelemelere yöneldi. Yani aikido yavaş yavaş oluşmaya başlamıştı. Fiziksel güç ile dini, siyasi görüşlerini birleştirerek Japonya da yeni bir dövüş sanatı doğdu.

Günümüzde aikido diye adlandırdığımız bu dövüş sanatı eskiden aikibudo veya aikinomichi olarak adlandırılmıştır. Şimdilerde ise Ankara'daki en iyi aikido salonlarında aikido dersleri alabilmek mümkündür.

Japonya da sadece bir spor olarak görülmedi. Aynı zamanda okullarda derslerine ve spor eğitimlerine konu olmaktadır. Aikido, Japonya da doğdu ancak zamanla ülke sınırlarını aşmayı başardı. Farklı kültürlerde de merak uyandırdı. Estetik teknikleri ve singin felsefesi ile Avrupa dünyasının büyük merakı ile karşılaştı.

Aikido Nasıl Yapılır?

Zor ve teknik bilgi gerektiren hareketlerden önce aikido selamlama ve duruş tarzını öğrenmek gerekir. Basit ve önemsiz gibi görünen bu hareketler aikidonun sonraki hareketlerine hazırlamaktadır ve rakibine saygı ifadesini göstermektedir. Yumruk, tekme hareketleri ve bedenin belirli bölümleri ile aikidonun esnek ve zarif hareketlerinin esas hareketleridir. Aikidonun temel hareketleri:

 • Giriş hareketi ayağın bir adım ileri atılmasıdır. Teknik ismi irimidir.
 • Vücudun esnekliği ile 180 derece dönmesi için ağağın bir dım geriye atılarak destek alınması. Teknik ismi ile tenkan.
 • Bacakların ve hareketlerin çok seri hareketleri içerisinde diz kapakları ile yürümek diğer bir temel harekettir. Teknik ismi shikkodur.
 • Vücudun duruş tarzlarına göre rakibe göre vücudun ön bölümü teknik ismi ile mae'dir.
 • Vücudun duruş tarzlarına göre rakibe göre vücudun arka bölümü teknik ismi ile ushiro'dur.
 • Rakip ile kıyasıya mücadele de omote ile rakibin ön tarafında mücadeleyi
 • Rakibin arkasındaki mücadele de ura'dır.

Kolların ve bacakların güç kullanarak uyguladığı hareketlerin dışında vücudun duruş tarzları da aikido içerisinde temel hareketler arasında yerini almaktadır. Mesela rei mücadeleye başlamadan önce rakibe karşı selamlamayı ifade eder. Ya da hanmi dik duruşu ifade eder. Sabaki de ayakların vücudu dengede tutabilmesi için uygulanır. Hem hızlı hareket etmek dengeyi sağlayabilmek için ayakların da egzersize ihtiyacı vardır.

Eklem noktalarına uygulanan teknikler ile rakibin gücü kırılarak etkisi azaltılır. Rakibin hareket alanını kısıtlayarak üstünlüğünün engellenmesinin en iyi yolu kendi denge merkezinizde gizlidir. Denge merkezini koruyarak etkisini sürdürmek ve rakibin etrafında çember çizerek yukarıda saydığımız teknikleri uygulamaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz teknik hareketler aikido'nun ana hatlarını ifade etmektedir. Detaylı bilgi ve uygulamalı eğitim için ülkemizin en iyi aikido salonlarına sahip gözde şehirlerimizden Ankara sporun bu dalını desteklemektedir. En iyi aikido spor salonları demek iddialı olabilir. Ancak bu iddia gerek eğitmenlerin sahip olduğu sertifika ve tecrübeler hem de aikido salonlarının ihtiyaca uygun kapasite ve teçhizat ile donatılmasından kaynaklanmaktadır.

Son yıllarda insanların monotonluktan ve modern çağ hastalıklarından (obezite, kötü alışkanlıklar kumar vb) uzaklaşmak adına tedavi yöntemleri arayışına girmişlerdir. Özellikle büyük şehirlerin başında Ankara gibi isimler insanların bu tür sorunları yaşama riski artmaktadır. Bu durumda Ankara'daki yöneticileri ve spor severleri insanların topluma kazandırılması ve sorunlarına çözüm amacı ile uzak doğu sporları veya savunma sanatlarına yönelmektedir. Ankara da bu değişimler diğer şehirlere de örnek olmaktadır. Aikido alanında yapılan destekler, girişimler ve değişimler Ankaralıları memnun ederek yapılan aikido çalışmalarını en iyi aikido spor salonu derecesi ile Ankara halkının takdirini toplamaktadır.

Aikidonun Yararları Nelerdir?

Japon savaş sanatı olan aikido sadece askeri alandaki faydaları değil bireysel alandaki faydaları da göz önünde bulundurulmalıdır.

 • Vücudun her türlü tehlikeye karşı daima hazır olmasını sağlar. Bunun için düzenli ve sürekli egzersizler ile mümkündür.
 • Aikidoka'nın vücudundaki esnekliğini artırarak hareketlerin seri bir şekilde yapılmasını sağlar.
 • Güç kullanımını dengeler. Mevcut gücün artırılması için aikido egzersizleri oldukça verimlidir.
 • Ani saldırıları savuşturmak veya kendini korumak için reflekslerin hızlanmasını sağlar.
 • Modern çağ sorunlarına karşı çözüm olarak uygulanmaktadır. Yüksek hareket kabiliyeti ile fazla kiloların sağlıklı bir şekilde verilmesini sağlar. Çocuklarda görülen kötü alışkanlık risklerinden uzak tutar.
 • Esneklik arttıkça vücudun dayanıklılığı artmaktadır.
 • Kaslar güçlenerek vücut görüntüsünü düzeltir. Böylece hayal edilen dış görünüşe aikido egzersizleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sadece bedensel güç değil aikidokanın zihinsel, beyinsel gücü de geliştirilir. Kişi iç dünyasına derin bir yolculuğa çıkarak kendini tanıma fırsatı bulur.
 • Rakibe odaklanması ile dikkati artar ve beyin gelişimi sağlanır.
 • Sevgiyi ve mutluluğu doğanın sunduğu imkanlar ile yakalayabilir.
 • Tehlike anında çabuk ve doğru karar verebilme yetisini geliştirir.
Ankara'daki En İyi Aikido Salonları ile büyük değişime hazır olun. İster çocuklarınız için ister kendiniz için aikido eğitim sürecinde uzman eğitmenler ile günleriniz düzene girecektir. Yani aikido alanında uzun yıllarını vermiş doğru eğitmenler ile uygun mekanlarda mümkündür. Çalışma süresi boyunca yoğun hareketler ile gününüz renklenecektir. Aynı zamanda fiyatların her bütçeye göz kırpması en iyi aikido salonlarının en belirgin özelliği olmaktadır. Amaç kaba kuvvet kullanmak olmadığından yedi yaşından yetmiş yaşına kadar herkese hitap eden bir dövüş sanatı olduğu unutulmamalıdır.

Ankara değişimleri yakından takip eden bir şehir olması aikido sporunun da kısa süre de ve en iyi şekilde benimsenerek yaşlı, genç, yetişkinlerce uygulandığını göstermektedir. Ayrıca spor salonlarında aikido gibi spor dalları ile çeşitlendirilmesi Ankara'nın spor salonlarının canlı ve dinamik yanını ortaya çıkarmaktadır.

Aikidonun Benimsediği Felsefe Nedir?

Dövüş sanatı dediğimiz aikido, aslında kavga ya da kaba kuvvetten çok uzaktır. Rakibe zarar vererek etkisiz hale getirmek yerine anlaşma sağlamaktır.

Aikido'nun içerisinde kaynaşmış olan ki yani enerji manevi gücü geliştirerek insanlar arasında yayılmasını sağlamaktır.

Aikidoka doğadan ve insanlardan bağımsız değildir. Tam tersine doğanın sırrına erişmek için bir bütün olmak gerekir.