ANKARA CANLI MÜZİK MEKANLARI İLE ÜNLÜDÜR

blog yazısı ekle !

ANKARA CANLI MÜZİK MEKANLARI İLE ÜNLÜDÜR

Ankara'da gece gündüz her an bulabileceğiniz canlı müzik mekanları vardır. Ankara sıkıcı memur kenti diyenlere inat gece ve gündüz her sokak da bir canlı müzik sesi duyabilirsiniz. Ankara'da canlı müzik mekanları hemen hemen her yaşa, her tarza ve herkese hitap edebilir.

Ankara'da canlı müzik mekanlarını her yer de bulabilirsiniz. Tabi ki her kesim hitap eden Kızılay sokaklarından bahsetmezsek olmaz. Kızılay'da akşam olur ve özellikle Sakarya Cad. sinde canlı müziğe doyarsınız. Genelde özgün müzik ve pop müzikle sizi karşılar aşağılara doğru da türkü barlar vardır.


Kızılay'daki Canlı Müzik Mekanları


Kızılay'da canlı müzik yapan mekanlar kapılarına değnekçi tarzı gençleri koyarlar ve onları sokaktan geçen herkesi kafeye çekip o an kafeyi doldurmakla görevlendirirler. Özellikle Konur sokakta ve Sakarya 'da yürürken kahve falı 20tl kahve bedava diyen gençler yavaşça ve hiç çaktırmadan pistten iner ve gecelerin delikanlıları kafemizde nefis canlı müzik var diye bizlerin yolunu kesenlere bırakırlar.

Yollarda dolmuş değnekçileri gibi durur, dolmuşa yolcu toplar gibi kafeye müşteri toplarlar iyi kazanıyor olacaklar ki seninle bir Kızılay turu atabilirler. Her kesime hitap eden dünyalar güzeli Kızılay biraz daha kalabalık ve samimi mekanların ve samimi garsonların olduğu bir çok mekana sahiptir.

Ne giyiyim Kızılay canlı müzik mekanlarına giderken diye sorarsan insan içine çıkacak ne giysen olur dedik ya tamamen samimi bir ortam diye, kıyafetlerde de aynı samimiyeti gösterebilirsiniz.

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Barba Piru Meyhane

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 1546. Sokak No:10 Ümitköy - Ankara

Farfara Meyhane

Söğütözü

devamını oku... Adres: Armada Yaşam Sokağı Beştepeler Mah. Nergis Sokak A/2 Söğütözü - Ankara

Fiz Meyhane

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1946. Sokak No:3 Ümitköy-Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Şilingir Meyhane

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

İncek Sofrası

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

Marco Pascha Çayyolu

Çayyolu

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

90'Lar (Doksanlar)

GOP

devamını oku... Adres: Kuleli sok. 28/A G.O.P.-ANKARA

Kalispera

GOP

devamını oku... Adres: Kuleli sok. 28/B G.O.P-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara


Gop Canlı Müzik Mekanları


Gop'da işler çok daha farklı tabi ki daha elit ve tuzlu olan mekanlara ev sahipliği yapan Gop mekanları, canlı müzik mekanlarında da aynı elitliğini bozmaz buradaki canlı müzik mekanlarında daha farklı seçenekler bulmak mümkün ve size samimiyetten ziyade daha çok şıklığı vurgulayan mekanlardır. Mesela en iyi pop müzik mekanları Gop'tadır. En İyi caz müzik mekanları veya en iyi fasıl mekanları hep Gop'ta yer alır.

Nostalji amacıyla yapılan bazı canlı müzik mekanları da vardır. Yani aslına bakarsanız piyanist şantörler de bulabileceğiniz mekanlar vardır. Nostalji demişken bir çok mekanda 90'lar, 80'ler gibi şarkılarında canlı müzik mekanları vardır.

Gop'da canlı müzik demişken sıra geceleri yapan mekanları da unutmamak gerekir. Tadına doyamayacağınız Antep yöresi sıra geceleri, Urfa yöresi sıra geceleri gibi bir çok sıra gecelerine de ev sahipliği yapar.

Gop'taki mekanların menü fiyat listelerinin mekanların önündeki araba modellerinden anlamamanız içten bile değildir. Ankara'nın daha çok gelir düzeyi yüksek kesimin takıldığı yerlerdir.

Kavaklıdere Canlı Müzik Mekanları


Kavaklıdere'de de aslında Gop gibi mekanlara ev sahipliği yapar. Yine tuzlu mekanlardır ve sokaklarında şık kadınlar ve erkekler görürsünüz. Mekanlarda misafirlerine ayak uyduracak kadar şık mekanlardır. Yine bir çok tarzda müzik bulabileceğiniz yerlerdendir. Barlardan yükselen caz müziklerde duyabilirsiniz, pop müzikte duyabilirsiniz, rock müzikte duyabilirsiniz.

Bunlar Ankara'da başlıca canlı müzik yapan mekanların bulunduğu semtlerdir. Ama Ankara'da canlı müzik yapan mekanlar saymakla bitmez bu sebep ile aşağıda size sıraladık.


İnsanlar Neden Canlı Müzik Yapan Mekanları Tercih Ediyor ?


Çünkü her şeyin sanal olarak yaşandığı bu günlerde insanlar daha farklı ve daha real şeyler tercih etmeye başlıyor. Mesela bilgisayardan, telefondan yada radyodan müzik dinlemek gibi değildir.

Canlı müzikte eşlik edersin sanatçı ile atışmalar yaparsın, istek parçalar istersin, ortamı ve atmosferi bile seni coşturmaya yeter. Gerçekten tam olarak coşacağın kendinden geçeceğin müzikle ve şarkılar ile iç içe geçebileceğin bir ortamdır. Sesin duyulmaz ama bas bas bağırarak şarkılar söylersin. Enerjini atarken, sanki daha fazla enerji dolarsın. O ortamda tüm stresini yorgunluğunu atarsın.

Bazı şarkılara eşlik ederken gözlerin dolar hatta belki ağlarsın ama bazı şarkılar da modun yükselirken bazı şarkılarda da coşarsın için içine sığmaz işte tüm bu duyguları en samimi ve en içten canlı müzikte yaşarsın.

Bazen koluna sevdiğini takar gidersin canlı müzik mekanına romantizm yaşarsın, bazen arkadaş grubu ile gider gecelerde coşarsın, bazen ailen ile gider sadece stres atarsın havan değişir. Ama canlı müzikte en önemlisi de tüm mekan tek yürek olur, herkes hep bir ağızdan avaz avaz söyler şarkıları bazen unutulmaz ve başkalarının en özel anlarına da ortak olursun.

Canlı müzik mekanlarında bir çok organizasyona da denk gelirsin. Mesela evlenme teklifleri bir bakmışsın birden şarkıcı arkadaş bir romantik parça girmiş. O an atmosfer değişir ve belki balonlar belki bir pasta gelir o an bir masaya herkes o an o masaya kitlenir ve bir de ne göresiniz.? Aşık bir adam evlilik ile taçlandıracağı o özel, o güzel sözü sizin önünüzde sevdiği kadına sorar.

" Benimle Evlenir misin" o an tüm mekan sanki bu anı bekliyormuş gibi tezahüratlara başlar. " oooo ( fondan kulakları tırmalayan bir ıslık korosu mutlaka vardır.) evet de evet de " demeler falan sanki onlar evlenecek gibi genimizde var anacım hemen atlarız tek yürek olur evlenme teklifinin heyecanını paylaşırız. Kız evet dedi mi de alkışlar kıyamet. Hayır sahnede saatlerdir seni coşturan sanatçı böyle alkış almamıştır yani. Neyse bu güzel anlardan sonra kız evet der masaya otururlar ve sanki hiç bir şey olmamış gibi hemen herkes kendi masasına döner ve kaldığı yerden devam eder eğlenmeye, coşmaya :) İlginç milleti vesselam :)

Tabi ki Ankara'nın canlı müzik mekanlarının olmazsa olmazlarından biride bir gece de en az üç yada dört tane doğum günü olması, nasılda mekanın canlı müziğinden ve atmosferinden yararlanırlar beleşçi doğum günücüler. Tamam ya şaka vallahi şaka:) Aman canlı müziğe gelmişiz, şurada kurtlarımızı döküyoruz, nolmuş yani bir de doğum günü kutlasak yani ? Hiiiçç ...

Canlı Müzik de Tercih Meselesi Anacım


Şimdi insanlar eğlenmek ve coşmak için canlı müziğe giderler ama alkolsüz mekanları tercih edenlerde oldukça fazladır. Mesela alkol almıyordur yada ailesi ile alkollü bir mekanda takılmak istemiyordur. Böyle tercih edenlere alkolsüz canlı müzik mekanları yok mu? Tabi ki de var aile mekanları vardır. Buralarda genelde iki ayrı bölüm var alkollü aile mekanları alkolsüz aile mekanları ama herkes aynı mekanda ve aynı müzik ile aynı derecede eğlenebilir.

Kadınlar Matinesi de Canlı Müziğe Dahildir


Canlı müzik mekanları demişken matineleri atlamak olmaz. Kadın matineleri düzenleyen mekanlarda oldukça fazladır. Ankara'da kadın matineler düzenleyen mekanlar genelde gündüzleri tercih ederler ve kadın matinelerinde de özellikle coşturan erkek sanatçılar tercih edilir. Bu erkek sanatçılar da tam anlamı ile Huysuz Virjin tadındadır.


Kadın matineleri tam kop kop ortamlardır. Eğlence gırıla gider, coşmak, göbek atmak, masa üstlerinde oynamak, tabakları kırmak ve istek parça yapmak hatta sanatçının misafirlere sataşması serbest hatta zorunlu bir hal alır. Kadınlar matinesinde, kadınlar kendinden geçer evin tüm stresini oracıkta atmaya yemin etmişçesine dans etmeyi bilsin bilmesin sahne de deliler gibi tepinerek sefalarını sürerler.

İyi de eğlenmek ve stres atmak da en çok onların hakkı değil midir zaten ?