ECZANE GÖRÜNÜMLÜ MARKETLER

blog yazısı ekle !

ECZANE GÖRÜNÜMLÜ MARKETLER

İlaç ve kimyasal kokan eczanelerden, parfüm kokan eczanelere taşıyan teknolojiye ve gelişime de bir alkış alırız. Eczaneler eskiden sadece ilaç alınıp, tansiyon ölçülen bir yerken günümüz şartlarında biraz daha ticarethaneye dönen ama yararlı bir ticarethane olarak hizmet veren bir esnaf çeşitidir. Hastalandığımızda doktorlardan sonra ilk başvuru yaptığımız yer olan eczanelerde şimdilerde güzellik ürünleri, bakım ürünleri gibi bir çok şey bulabiliyoruz.
Hazır ilaçların yanı sıra hazırlanması gereken ilaç üretimi de yapan hatta laboratuvarlar da araştırma yapan ve ilaçların geliştirilmesini sağlayan bir meslek kuruluşudur. Şimdi sektörün ciddiyetini anlamak adına söylemeden edemiyicem ki bu sektör de üniversitesi okunmalı ki o eczane açılsın. Bakkal gibi bir şey de değil hani.

İlaç almak için girdiğimiz eczaneler eskisi gibi ilaç kimyasalları kokuları değil artık parfümeri gibi parfüm ve krem kokuları ile ağırlıyor bizi. Kapıdan belki sadece grip için yazdırdığımız yada tansiyon haplarımızı almak için girdiğimiz eczanede deske yaklaşıp reçeteyi verdikten sonra eskiden tavandan yere olan o raflar da ilaçlar varken, şimdilerde tavandan yere güzellik ürünleri ile doluyor, taşıyor.

O eskinin soğuk eczaneleri gibi değil tabi ki. Kapıdan girince camdan olan stantlarda kadın için ve erkek için onlarca ürünler oluyor. Mesela ağdalar, epilasyon ürünleri bakım yağları, kiprik vitaminleri, saç bakım ürünleri, şampuanlar, saç kremleri, besleyiciler, kaş bakım ürünleri, vitaminler, tırnak bakım ürünleri, hijyenik pedler derken, ilaç için geldiğin eczaneden alırsında alırsın. Erkekler için saç bakım ürünleri, traş ürünleri permatik ve benzeri ürünler anne çocuk ürünleri, biberonlar,süt sağma ürünleri, bebek bezleri, bebek mamalar, hasta mamaları, yetişkin bezleri daha neler neler eczaneler artık sadece ilaç değil, parfümeri ve medikal gibi bir çok ürün yelpazesine sahip. Her yerde olduğu gibi Ankara eczaneleri de boyut atlamış durumdadır.

Eczanelerde Artık Aranan ve Bulunmayan İlaç Yok


Sadece Ankara 'da değil tüm dünya genelinde en çok sektör içerisinde gelişen ve hiç bir zaman kazanç konusunda gerilemeyen sektör herhalde eczanelerdir. Sağlık denince insanların en aciz olduğu ve asla cebindeki son kuruşuna kadar harcamaktan vazgeçmeyeceği tek konu eczanelerdir. Eskiden ilaçları bulmak o kadar zor olurdu ki, Amerika'lardan parası olanlar sadece ilaç getirtebilirdi. Fakat günümüzde öyle bir sorun asla söz konusu değil mutlaka aradığınız ilaçları en zor olanını bile ecza depolarından en fazla 2 gün içerisinde size getirebiliyorlar.

Sektör öylesine gelişmiş ki artık ilaç sektöründe bile korkutucu bir rekabet var. Bir ilacın mutlaka muadili bulunabiliyor. Öyle eskisi gibi büyük farklarda alınmıyor. Yani rekabet ve sağlık sektörünün şartları iyileştikçe her derdin çaresin bulmak da kolay oluyor.

Eczaneye İlaç Almaya Girdim Lakin Poşetler Dolusu Çıktım


Evet ne yazık ki artık eczaneler de bir avm mantığı içindeler ve ilaç almaya yada tansiyon ölçtürmeye girdiğiniz eczanelerden poşetler ile çıkabiliyorsunuz. Ama ben sadece grip ilacı alacaktım pişmanlığı ile baş başa kalarak evinize dönüyorsunuz. " Her şey bir anda oldu nasıl oldu bende anlamadım sadece grip ilacı almaya girmiştim fakat eve geldiğimde elimde 450 TL bir fiş ve poşetin içinde saç dökülmesini önlemek için şampuan, el ve ayak bakım kremi, bir kaç çeşit vitamin, tırnak bakım ürünleri hatta daha 34 yaşında olmama rağmen 40 yaş kremi, ayrıca gece gündüz kremi vardı. Allah'tan indirimdeydi de aldığım bu bitkisel özlü saçlara ipeksi dokunuş etkisi yaratan saç açıcı için üzülmüyorum. " diye bir açıklama yaparken kendinizi bulmanız kaçınılmaz.

Hayır tamam kadınız zaafımız var alışveriş işine de böyle de insafsız olunmaz ki yani bari 40 yaş kremini araya kütelemeselerdi iyiydi. Napalım olan oldu artık diyip önümüzdeki eczane ziyaretlerine bakıcaz artık diyerek kendimizi ve vicdanımızı ciddi anlamda rahatlatıyoruz. Hayır yani sen eczanesin orada neden kozmetikçi gibi ürünler satarak bizim zaaflarımızı kullanıyorsun.?

Şaka Bir Yana Eczaneler Artık Çok Janti


Eczaneler sağlık için olan bölümlerini küçültüp daha çok gösterişli ve bir çok ürün satan mahalle kozmetikçileri gibi oldu. Hayır yani yavaş yavaş baktığımızda markete de eğilimleri yok değil. Kendi sektörleri ile uzaktan yada yakından alakalı olsun yeter onlar satar abi. Mesela Ankara'da bir eczane de aynen bunları gördüm abartmıyorum.

Vitrinde daha çok medikal ürünler işte ortopedik terlikler, el ve bel korseleri, ne biliyim anacım işte dizlikler boyunluklar falan var. Yan tarafına yavaş yavaş farklı ürünler ekleniyor. Yetişkin ve çocuk bezleri, biberonlar, mamalar, emzikler, emzik askıları derken dişlik falan da vardı. Daha acısı bu ürünlerin aynılarından birde organik vitrini var? İyi de sen eczanesin zaten sağlıklı ürün satman gerekmez mi ? Derken erkekler için saç dökülme ürünleri, traş bıçakları, traş sonrası losyonu, traş sonrası kremi derken öyle bir uzamış ki liste hiç bir erkeğin tercih etmeyeceği ürünler olduğunu düşündüğüm farklı farklı ürünler vardı.

Bu kadarla da kalmayan eczane, bir yan vitrinde de bitkisel saç boyası, bitkisel saç açıcı, saç bakım ürünleri, makyaj temizleme ürünleri gibi uzun bir listenin yanına bir de organik eklemiş. Merakıma yenilerek eczane adı altında topluma hizmet veren o mekana girdim bakalım içeride başka neler var diye.

İçeride olamayan bir tek biz vardık ve biz de içeri girince her şey tam oldu. Adam kozmetik ve güzellik ürünü adına eczanede her şeyi satıyor. Üstelik en önemli zaaftan yararlanıyor, markasını dahi bilmediğimiz ama eczane de olunca da bu kesin salıklı üründür ya dediğimiz tüm markalar ve ürünler sıra sıra üstelik ateş pahası fiyatlarla, fiyatlar öyle yüksek ki yani sağlıklı ve eczane de satılıyor diye vallahi kredi çekip alası geliyor insanın.

Yine ismini cismini bilmediğimiz pedler bile var. Hayır öyle de güzel övüyorlar ki Allahsızlar vallahi bankalara Tc nizi mesaj attınız bile, hele birde çocuk ürünleri var ki mama önlüğünden mama masasına, damaklı emziğinden tut da yatak başlarına takılan o müzikli zımpırtılara kadar ay oyuncak reyonu bile vardı. Organikmiş ama hem de hepsi...

Her Şey Bu Kadar Kötü İse Biz Nasıl Alışveriş Yapalım ?


Bence bir eczane seçerken evinizin yakınında olmasını hemen hemen hepimiz için tercih sebeplerinin başında yer alıyor. Mesela hastane yakınlarındaki eczaneler ve evinizin yakınındaki uzun süredir açık olarak hizmet veren eczaneleri tercih edin. Birde en önemlisi yine şahsi fikrim olarak söylüyorum ki, bir milyoncu tarzı satış yapan o karmaşalı yerlerden alışveriş yapmayın.

Hele alacağınız kremler, bakım ürünleri gibi şeyleri kendi eczacınıza danışmadan yada bir cilt doktoruna danışmadan sakın ama sakın kullanmayın. Size etkisinin ne olacağını iyi bir cilt analizi yapılmadan- ki artık bir çok eczanede çok şükür cilt analizleri de anında yapılarak ürünler satılıyor- doğru bir cilt doktoruna ve ya ciddi bir güzellik uzmanına yaptırmadan bilemezsiniz.

Eczaneleri ilaç almak adına kullanın lokman hekim veya bir market olarak görmeyin çünkü bizlerin sağlık için gittiği her eczane doğru eczane olmayabilir. Doğru eczaneler kendi iç düzenleri ile size güven verecek ve işlerinde ne kadar ciddi olduklarını sağlığınızı kazançtan önde tuttuklarını size hissettireceklerdir.