EN İYİ BALIK RESTORANLARI

blog yazısı ekle !

EN İYİ BALIK RESTORANLARI

EN İYİ BALIK RESTORANLARI

Ülkemizin üç tarafının denizler ile çevrili olması balık kültürünün mutfağa yansımasında büyük rol oynamıştır. Sadece deniz kenarına komşu olan şehirlerimiz değil iç bölgeler özellikle de Ankara mutfağı, balığın bin bir ve enfes halini hazırlamaktadır. Zaman içinde balık, menülerin köşesinden kurtarılıp ayrı mekanlarda hizmet konusu olmuştur. Mesela balık restoranı gibi. Nerdeyse tüm balık çeşitleri ile ustaca hazırlanan zengin yemek çeşitlerini Ankara da en iyi balık restoranları menülerinde bulabilirsiniz.

Restoran; çeşit çeşit yemeklerin hazırlanıp müşterilere sunulduğu, mutfak ve salon kısımlarının bulunduğu mekanlardır. Menülerindeki özel tariflere göre isimlendirilirler. Balık restoranı gibi. Ayrıca restoranlar açık hava veya kapalı olması bakımı ile ikiye ayrılır. Balık restoranları, müşterilerine deniz ürünlerini ve çeşit çeşit balığı ustaca hazırlayarak sunan mekanlardır. Balıkları çeşitli pişirme yöntemi kullanarak çok özel menüler hazırlanır. pişirme yöntemlerinden ızgara, haşlama, kızartma, fırın, mangal gibi balık etinden en yüksek kaliteyi elde etmek için kullanılır.

Balığın ve deniz ürünlerine göre de pişirme yöntemleri değişebilir. Derilerini kurutmadan, etinin yapısına en uygun yöntemin hangisi olduğunu şef belirler. Müşteriye sadece bu lezzetli menüdeki yemekleri sipariş vermek düşer.

Kuytu Meze Balık

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Cad. 6/D Kavaklıdere, Çankaya - Ankara

Tavolo Mio

Ümitköy

devamını oku... Adres: Ümit Mahallesi, 2494/3. Sk. No:6 Çankaya - Ankara

Zaruri Meyhane

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Sitesi 1946 Sok. No:10 Ümitköy-Ankara

Amasra Balıkçısı

GOP

devamını oku... Adres: Koza Sokak. No: 138/10 GOP-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Şilingir Meyhane

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara

Agapi Balık Restoran

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı No:184 İncek-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Villa Restaurant Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3061. Cadde No:30 Çayyolu-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Aşkabat Cad. (Eski 7. cadde) No: 46/8 Bahçelievler-Ankara

Kalispera

GOP

devamını oku... Adres: Kuleli sok. 28/A G.O.P-Ankara

Coffee Bus Ankara

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi, Tunus Caddesi No: 55/A Tunalı-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Yarens Saklı Bahçe

İncek

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

Eyüpoğlu Fırın

Söğütözü

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2176. Cad. 7/96 Platin Tower Söğütözü-Ankara

Ata Konağı Restaurant

Hamamönü

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

Hacı Abdullah Ankara

Söğütözü

devamını oku... Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

Tarihi Merkez Lokantası

Yenimahalle

devamını oku... Adres: M. Akif Ersoy Mah. Anadolu Bulvarı No: 74 / DK 6-3 DK 6-4 Yenimahalle-Ankara

90'Lar (Doksanlar)

GOP

devamını oku... Adres: Kuleli sok. 28/A G.O.P.-ANKARA

Çalgan Et Lokantası

Çayyolu


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara


Ankara'da En İyi Balık Restoranlarının Hazırladığı Balık Menüsü

 • Tavada mısır unu ile kızartılan palamut
 • Sosa yatırılmış fırında palamut
 • Balık çorbası
 • Uskumru pilaki
 • Ton balık ile hazırlanmış salata
 • Ton balık ile hazırlanmış sandviç
 • Palamut meze
 • Güveçte fener
 • Kiremitte çupra
Yukarıda saydığımız ve sayamadığımız sayısız tarifler ile Ankara'daki en iyi balık restoranları şeflerinin sihirli dokunuşları ile görsel şölene dönüşmektedir. Çocukların balık yememesinden şikâyet eden ebeveynler için balığın en eğlenceli halini burada bulabilirsiniz. Mesela; balık köfte, ton balık sandviç, balık pizza gibi.

Balık, her yaşta tüketilmesi gereken besin ürünlerindendir. Sağlıklı menüye sahip restoranlara her dönem ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde Ankara'daki en iyi balık restoranlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu durum insanların sağlıklarına dikkat ettiğini göstermektedir. Aynı zamanda yeme alışkanlıklarında doğal ürünler tercih edildiğini de göstermektedir. İşlenmiş besinlere tepki olarak deniz ürünleri ve balık oldukça talep görmektedir. Ankara da her mevsim balık bulmak artık çok kolay. Ankara'daki en iyi balık restoranına gelerek balığın bin bir çeşidini deneyebilirsiniz.

Sadece kırmızı et ile hazırlanan yemekler, gelişim çağındaki çocuklar için yetersiz kalmaktadır. Beyaz etteki vitaminler ve proteinlere olan ihtiyacı balık tüketimi ile karşılanmalıdır. Ancak balığın taze olup olmadığı da önemli bir konudur. Öyleyse değerli okuyucularımıza balığın taze olduğunu anlama da kolaylık sağlayacak ipuçları verelim:

 • Balığın gözleri parlak olmalıdır
 • Solungaçlarının rengi pembe renkli olmalıdır
 • Balığın etine uygulanan baskı sonucunda geri düzelmesi gerekir
 • Pulları ve dersi ışıl ışıl olması gerekir.
 • Balığın dibe batması taze olduğunu gösterir. Eğer su yüzeyinde kalıyorsa bayatlamış demektir. Dolaysıyla Bu tür bayat balıkların tüketiminden uzak durmak gerekir.
Ankara'daki en iyi balık restoranlarının hizmeti sadece balık ile sınırlı değildir. Masayı renklendiren, balığın tadını hafifletecek bol yeşillikli salatalar da masa da hak ettiği yeri alır. Şimdi de balığa eşlik eden lezzetli salata tariflerine göz atalım:

 • Roka
 • Çoban
 • Kekik salatası
 • Piyaz
 • Gavurdağı salatası
 • Semizotu salatası
Menü de sadece balığa yer vermek acemi bir restoranda görülebilir. Ancak balık konusunda uzmanca hazırlanan menü balık, ara öğün, meze, içecek gibi bütün detayları ile hazırlanmaktadır. Aynı zamanda balık denildiği zaman yardımcı lezzetler de devreye girer. Mesela; karides, kalamar gibi.

Balık Hakkında Yanlış Bilinen Bilgiler

Sofra da balık ile yoğurt aynı anda bulundurulmaz. Çünkü zehirlediği söylenmektedir. Ancak bu bilgi yanlıştır. Balığı yukarıda belirttiğimiz unsurlara göre seçersek taze balığın en kalitesini almış oluruz. Böylece taze balık ile yoğurdun tüketilmesinde hiçbir sakınca görülmemektedir. Balık ile yoğurt zehirler inanışı balığın bayat olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bayat balık kendi başına da bir tehlikedir zaten. Etin her çeşidinin taze olması gerekir. Sadece balık için geçerli bir kural değildir.

Balığın her çeşidini her mevsim Ankara'daki en iyi balık restoranlarında bulmak mümkündür. Çünkü teknolojinin gelişmesi bu piyasanın da gelişmesinde etkili olmuştur. Buna bağlı olarak günlük yakalanan balıklar özel donduruculu araçların hızlı sevkiyat ile ulaştırılmaktadır. Veya Ankara da özel oluşturulan balık çiftlikleri en taze balığı her mevsim tüketmeyi mümkün kılmaktadır. Böylece Ankara halkının balığa duyduğu özlem Ankara'daki en iyi balık restoranları ile son bulmaktadır. Ayrıca balığın son derece sağlıklı olması hafta da en az iki kere tüketim önerisi de uzmanlar tarafından yapılmaktadır.

Ankara'daki En İyi Balık Restoranları Hijyenik Mi?

Günün her saatinde hizmet veren Ankara'daki en iyi balık restoranları personeli hijyen kuralına ne kadar dikkat etmektedir? gibi bir soru zihinleri meşgul edebilir. Gerek masaların düzeni, masa örtüleri, masada yer alan yemek takımları son derece temiz ve her müşteri sonrasında değiştirilmektedir. Ayrıca personelin kılık kıyafeti temiz, ütülüdür. Yemeği hazırlayan şef ve ekibi hem restoran içi denetlemelere hem de devletin gerekli makamlarınca denetim ve gözetiminden geçmektedir. Bu işlemlerin sıkı tutulması hijyen konusunda asla hataya yer vermemektedir. Bu konuda da müşterilerinin büyük beğenisini toplamaktadır.

Sadece balık değil deniz ürünleri de Ankara'daki en iyi balık restoranlarının mezeleri arasında yer almaktadır. Deniz ürünlerinden anlaşılması gereken kabuklu canlılar ve kabuksuz canlılardır. Mesela; karides, ahtapot, kalamar, yengeç, böcek gibi. Deniz ürünleri en az balık kadar besin değeri yüksektir. Böylece sağlıklı bir menü siz ve sevdikleriniz ile mutlaka tatmanız gerekir. Besin değeri yüksek menünün tek adresi Ankara'daki en iyi balık restoranlarına bekleriz.