EN İYİ FASIL MEKANLARI

blog yazısı ekle !

EN İYİ FASIL MEKANLARI

Türk sanat müziğinin bir makamıdır. Kelime anlamı olarak bölüm, devre gibi anlamlardan gelmektedir. Arapça bir kelime olan fasl kelimesinden oluşturulmuştur. Fasıl müziği, bir grup sanatçı tarafından icra edilir. Fasıl müziğinin oluşturulmasında çok sayıda saz enstrümanı kullanılır. Bir makama ait türküler ile şarkılar faslın repertuvarını oluşturur.

Fasıl müziği esnasında kullanılan belirli enstrümanlar ile eğlenceli ritimler oluşturulmaktadır. Türk müziğinin vazgeçilmez enstrümanlarından ut, kanun, tef, darbuka gibi aletler yer alır. Enstrümanların yanı sıra insanların oluşturduğu sadece erkek, sadece kadın veya karma insanların sesleri ile parçalar seslendirilir. Böylece fasıl heyeti oluşturulmuş olunur. Yani hem enstrümanlar hem de fasıl grubunun oluşturduğu fasıl heyetidir. İnsanların yaşadığı ortam, ekonomik şartlar, kültür gibi faktörler dinledikleri müzik türü üzerinde etkilidir. Müzik türleri arasında fasıl tutkunları oldukça geniştir. Buna bağlı olarak fasıl mekanları oluşturularak insanların her zaman eğlenme imkânı sunmaktadır.

Tavolo Mio

Ümitköy

devamını oku... Adres: Ümit Mahallesi, 2494/3. Sk. No:6 Çankaya - Ankara

Kuytu Meze Balık

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Cad. 6/D Kavaklıdere, Çankaya - Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Agapi Balık Restoran

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı No:184 İncek-Ankara

Gırnata Meyhanesi Fasıl

Çankaya

devamını oku... Adres: Hilal Mahallesi 677. Cadde No:49/C Çankaya-Ankara

Adım Bistro

Bahçelievler

devamını oku... Adres: 54. Cadde (Eski 6. Cadde) 35/A Bahçelievler-Ankara

Bekri

Tunalı

devamını oku... Adres: Bekri Tunalı Meyhanesi - Tunalı Hilmi Caddesi No: 72/1 Kavaklıdere-Ankara

Zaruri Meyhane

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Sitesi 1946 Sok. No:10 Ümitköy-Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Paşa Restaurant & Kır Bahçesi

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara

Ekolojik Bahçe

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

Çakra Et Balık Restaurant

GOP

devamını oku... Adres: Filistin Caddesi No: 43/A 100. Yıl Mahallesi Çankaya-Ankara

Cosy

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah. Park Caddesi 2866. Sokak No:51/A Çankaya-Ankara

Villa Restaurant

Tunalı

devamını oku... Adres: Barbaros Mahallesi Billur Sokak No: 17/A Kavaklıdere-Ankara

Kalispera

GOP

devamını oku... Adres: Kuleli sok. 28/A G.O.P-Ankara

Crypto Dans Stüdyosu

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Crypto Dans Stüdyosu - Bahçelievler 3. cad 70. sok (eski 27.sok.) 3/A Bahçelievler-Ankara

Aydora Cafe Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Hacılar Mah. 1418. Cad. No: 31 Gölbaşı-Ankara

Asmalı Balkon

Mustafa Kemal Mahallesi

devamını oku... Adres: 2120. Cadde 14/B-C Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

Zaradis Güzellik Salonu

Çankaya

devamını oku... Adres: Yıldızevler Mah. 708. Sokak 12/B Çankaya - Ankara

Fly High Studio

Çukurambar

devamını oku... Adres: Regnum Sky Tower Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/9 K Çukurambar-Ankara


Ülkemizde eğlence motiflerinin arasında fasıl müzik türü ile insanların arasındaki bağları güçlendiriyor. Çünkü fasıl ile insanlar bir araya gelerek parçalara eşlik etmektedirler. Ankara'daki en iyi fasıl mekanlarında fasıl parçalarına eşlik etmenin yanı sıra masanın her an mezeler ile dolu bir geceye hazır olun. Fasıl mekanlarında bir araya gelen insanlar müziğin ritmine kapılmaktadır.

Ankara'daki en iyi fasıl mekanları arasında haftanın her günü veya belirli günler de hizmet vermektedir. Ancak pazar günü hizmet vermeyen mekanlar için özel davet rezervasyonu yaptırabilmek de mümkündür. Böylece Ankara'da haftanın her günü eğlenme aralıksız devam etmektedir.

Ankara'daki en iyi fasıl mekanlarında adeta konser havasında yaşatılmaktadır. Eski bir usul olan fasıl konser havası ile uzun nesiller boyunca devam ettirilmeye çalışılmaktadır. Ankara'daki en iyi fasıl mekanları ile kültürümüzün motifi olan fasıl bu şekilde korumayı ve canlılığını koruması sağlanmaktadır.

Fasılın Kısa Tarihçesi

Fasıl, sarayın bölümünde oluşturulmuştur. Enderun da başlayan fasıl öğretme sistemi ile özel bir müzik türüdür. Bu özel yönteme meşk sistemi denilmektedir. Saraydan sonra ülke geneline yayılmaya başladı. Sarayın dışında bestekarlar tarafından padişaha yönelik seslendirilen fasıl ayrı isim altında adlandırılmıştır. Huzur faslı ya da harem faslı adı ile dillerden dillere padişaha yönelik seslendirilmiştir.

Günümüzde fasıl, şarkı edası ile seslendirilmesi ile ilk oluştuğu standart yapısından çıkarılarak yeni bir yapıya büründü. Böylece faslın ağır havası biraz daha yumuşatılarak insanların dikkatini çekmeyi başardı. Buna bağlı olarak fasıl da ağır semai, murabba gibi o döneme ait tarzlar yerini günümüz türkü, şarkı gibi türlere dönüştü. Hem eserlerinin dili hem türü hem de ritmi insanların eğlence anlayışına daha uygun hale geldi. Ve kısa süre de fasıl popülerlik kazandı. Öyle ki, Ankara'daki en iyi fasıl mekanları ile fasılın devamlılığı sağlanmak amaçlanmıştır.

Fasıl Çeşitleri Nelerdir?

Huzur veya harem faslından başka meydan faslı da vardır. Meydan faslı, insanların yoğun olduğu yerlerde ve sarayın açık bölümlerinde yapılan fasıl çeşididir.

Ankara'daki en iyi fasıl mekanları sadece müziğin ritmi ile değil ortamın kalitesi ile amacına hizmetini kanıtlamaktadır. Ankaralıların haftanın veya günün yoğunluğundan kendilerini atarak rahat bir nefes almalarına olanak sunmaktadır. Ankara'nın yoğun iş mesaisinin, gri tonlardaki şehir anlayışının aksine Ankara'daki en iyi fasıl mekanları ile geceler hatta günler Ankara'nın bilinmeyen, sanatsal yönünü de gün yüzüne çıkarmaktadır. Ankara farklı kültürlerin ürünlerine ev sahipliği yaptığı gibi kendi kültürümüzü de sahiplik etmeyi ihmal etmiyor. Ankara'daki girişimcilerin başlattığı ve kısa sürede yayılan Ankara'daki en iyi fasıl mekanları insanların beğenisini kazanmıştır.

Fasıl eskiden olduğu gibi günümüzde de vazgeçilmez makamlardandır. Ankara'daki en iyi fasıl mekanları sıradanlıktan çok uzaktadır. Yani özel manzara ve hoş ortamı ile fasıl keyfe dönüşmektedir. Ankara'nın akşamları ışıklar ile yeniden uyanışına şarkılar ile eşlik edebilirsiniz. Ankara'daki en iyi fasıl mekanları zengin menüye de sahiptir. İçeceklerden ara sıcaklara, mezelere ve ana yemeğe kadar çeşitleri ile damak zevkine hitap etmektedir. Mesela alkollü ve alkolsüz içecekleri bulmak mümkündür.

Ankara'daki En İyi Fasıl Mekanları Menüdeki Sınırsız Seçenekler ile Hizmet Anlayışında İlklere Sahip

İçecekler arasında alkollü içeceklerde sınırsız uygulama ile müşterilerine jest yapmaktadır. Bu kadar ile sınırlı değildir. Ayrıca açık büfe seçeneği ile müşterilerin kendi damak zevkine uygun menü oluşturmaları mümkün olmaktadır. Klasikleşmiş mekanların aksine esnek uygulamalar ile müşterilere farklı hizmet sunayı hep kendine amaç edinmiş mekân işletmecilerine sahiptir.

Ayrıca menülerinde yer verdikleri özel spesiyaller ile mekanlar birbirinden farklılaşmaktadır. Böylece her mekânda ayrı bir lezzet öne çıkarak bu çeşit ile marka haine gelmektedir.

Ankara'daki en iyi fasıl mekanları sadece gün sonunda veya hafta sonunda eğlence amaçlı insanların uğradıkları mekanlar olarak sınırlı bir anlayış yanlış olacaktır. Düğün törenlerinde fasıl müziği ile kutlamalar da yapılmaktadır. Böylece Ankara'daki en iyi fasıl mekanlarında yapılacak özel rezervasyon ile düğün törenlerini fasıl müziği ile davetlilerin memnun ayrılmasını sağlayacak organizasyonlara sahiptir. Düğün törenlerinde sıradanlaşan orkestra olayı fasıl heyeti ile günün anlamına uyumlu bir müzik türü sunulmaktadır.

Fasılın geçmişin günümüzdeki gelişim sürecinin en parlak dönemini yaşadığı görülmektedir. Ankara'daki en iyi fasıl mekanları ile eğlenmenin yanı sıra özel gün kutlamalarında da yer verilmesi ile anılara dönüşmektedir.

Konserlerdeki pop müziği, türkü gibi müzik çeşitlerinden başka fasıl konserleri de yapılmaktadır. Böylece bir müzik çeşidi ile hem mekanlar açılmakta hem özel kutlamalar hem de halka hitap eden konser gibi çeşitli alanlara konu olmaktadır. Ankara böylesine farklı alanlara konu olan fasıl müzik türüne Ankara'daki en iyi fasıl mekanları ile destek vermektedir.