EN İYİ HAMBURGERCİLER

blog yazısı ekle !

EN İYİ HAMBURGERCİLER

Hamburger; bir dilim ekmeğin üzerine büyük bir köfte ve köftenin üzerine de marul gibi yeşillikler ile turşu çeşitlerinin konulup üzerine çeşitli soslar eklenerek tekrar ekmek ile kapatılarak hazırlanan bir çeşit ekmek arası köfte çeşididir. Fakat hamburgeri ekmek arası köfteden ayıran en önemli özelliği ekmeğinin hamburger için özel olarak yapılan bir ekmek çeşidi olması ve yine içerisine konulan köftenin de özel harçlar ile hazırlanarak pişirilmesi ile hazırlanmasıdır.

Hamburgerin Tarihçesi

Hamburgerin genel itibari ile nasıl hazırlandığından bahsetmiştik. Peki hamburger adını nereden aldığını, ilk ne zaman ve nerede yapıldığını biliyor musunuz?

Hamburger, ilk olarak 1932 yılında Amerikalı John T. Gregore tarafından bulunup patenti alınsa da bu yiyeceğin çok daha önceleri Vietnam'da yapılıp yenildiği daha sonradan ortaya çıkmıştır. Yani yaklaşık olarak 1800'lü yıllardan günümüze kadar uzanan bir yiyecektir. Adını ise Almanya'nın Hamburg kentinden almıştır.

Hayat Bir Sahne

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi Mutluköy Sitesi 1946 Sokak No:16 Ümitköy-Ankara

Rakıcı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Marco Pascha Çayyolu

Çayyolu

Doğum tarihi bilinmeyen Marko Paşa 1888 yılında vefat etti. Asıl adı Marko Apostolidis olan bu Osmanlı Hekimi Rum asıllı idi. İlk ve orta öğrenimini Yunanistan'ın meyve bahçeleri ve bağları ile ünlü Syros Adası'nda yaptı. Daha sonra ailesi ile birlikte gittiği İstanbul'da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Akademisi) bitirdi. Mezun olduğu yıl, cerrahi kliniği şefliğine atandı. İyi bir hekim olarak kısa sürede ün kazandı ve mirlivarlığa (Osmanlılar'da Sancak Beyleri'ne verilen Paşalık Rütbesi) yükseltilen ilk hekim oldu. 1861'de Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına atandı. 1871'de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atandı. 1878'de, 2'nci Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan (Senato) üyeliğine getirildi. Kırımlı Aziz Bey ile birlikte Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin (Türkiye Kızılay Derneği) kurulmasına katkıda bulundu.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekimdi. Hastalarını uzun uzun sabırla dinler, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa'nın bu ünü halk arasında iyice yayıldı ve zamanla, yakınmayı dinleyecek kimsenin olmadığını vurgulamak için söylenen "Derdini Marko Paşa'ya Anlat" deyimi ortaya çıktı.
devamını oku...
Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

Mardin Konağı

Çankaya

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Kaliruha Ocakbaşı

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Bestekar Sokak 86/A Tunalı-Ankara

Şilingir Meyhane

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara

Fiz Meyhane

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1946. Sokak No:3 Ümitköy-Ankara

Taraça Oyun Salonu

Kızılay

devamını oku... Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara


En lezzetli Hamburger Köftesi

Hamburgerin ana malzemesi hiç şüphesiz içerisine konulan köftesidir. Peki, ama en lezzetli hamburger köftesi kırmızı et mi yoksa beyaz et ile yapılanı mıdır? Yoksa bu çeşitlerin yanı sıra başka hamburger köfte çeşitleri var mıdır?

Son zamanlarda fast food yiyeceklere artan talep ve müşterilerin farklılık arayışları neticesinde bazı hamburger firmaları müşterilerine standartların dışına çıkarak farklı hamburger lezzetleri sunmaktadır. Oldukça lezzetli olan hamburgerlere her geçen gün yeni lezzetler eklenmektedir. Bunlardan bir tanesi de balık köftesi ile hazırlanan hamburger menüleridir. Son derece lezzetli olan bu hamburger ülkemizde en çok tercih edilen hamburger menülerinde ilk sıralarda yerini almaktadır.

Ayrıca peynir içerikli köfteler ve bunların yanı sıra vejetaryenler de unutulmamıştır. Vejetaryenlere özel sebze içerikli özel hazırlanan hamburgerler beğenilerine sunulmakta ve tam not almaktadır. Aslına bakılırsa günümüzde herkese ve her tercihe yönelik hamburger bulabilmek mümkün hale gelmiştir.

Hamburgerlerin Sağlımıza Olumsuz Etkileri Var Mıdır?

Yıllarca hamburgerciler ile uzmanlar arasında ki en büyük çekişme konularından biri olan hamburgerlerin insan sağlığına olumsuz etkileri birçok insanı tedirgin etse de günümüzde hiçte azımsanamayacak kadar fazla bir kesim fast food yemekleri içerisinde özellikle hamburgeri severek tüketmektedir. Peki, ama uzmanlar bu iddialarında haklılar mı?

Yapılan araştırmalarda etlerin elde ediliş ve işlenme yöntemleri her zaman bir muamma halinde kalmıştır. Fakat son zamanlarda birçok hamburger firması şeffaflaşma yoluna giderek yaptıkları hamburger köftelerinin ilk aşamasından son aşamasına kadar olan yolculuğunu müşterilerine sunarak güven kazanmaktadırlar. Diğer bir yandan hamburger festivalleri düzenlenerek en doğal hamburgerlerin hem tanıtımları yapılmakta hem de hamburger severlerin beğenisine sunulmaktadır. Bu festivalde tam not alan menüler firmalarca müşterilerine sunulmaktadır.

Ayrıca bu festivallerin en büyük özellikleri her şeyin tamamen doğal ve en hijyenik şekilde hazırlanmış olmasıdır. Ayrıca tarım hayvancılık ve gıda bakanlığı yetkilileri de bu festivallerde denetimler gerçekleştirmektedirler. Bu sayede fazla şüpheye yer verilmeden doğal hamburgerlerin de olabileceği hamburgerciler tarafından kanıtlanmış olup, birçok şüphenin de yersiz ve asılsız olduğunu bizlere göstermektedir.

Ankara'daki En İyi Hamburgerciler

Ankara birçok konuda her zaman öncü bir şehir olarak karşımıza çıkmıştır. Bu öncü ve yenilikçi konuların başında ise yemek sektörü ilk sıralarda gelmektedir. Özellikle öğrenci ve memurların yoğunlukta bulunduğu Ankara, fast food yiyeceklerin de en çok tüketildiği şehirlerimizden biri olmuştur. Son dönemlerde sıkça duyduğumuz doğal hamburger, ev yapımı hamburger ve daha birçok farklı çeşide ev sahipliği yapan Ankara, en bol çeşitte hamburger menülerini de Ankara'daki en iyi hamburgerciler de bulundurmaktadır.

Gerek AVM'ler olsun gerek ise de özel olarak kurulan hamburger restoranları olsun Ankara'daki en iyi hamburgerleri yiyebileceğiniz en kaliteli ve nezih mekanlar arasında yerini almaktadır. Fakat özellikle belirtmemiz gereken bir durum ise her hamburgerci için aynı şeyleri söylemek ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Bu sebeple eğer en lezzetli hamburgerleri sevdiklerinizle birlikte gönül rahatlığı ile yemek istiyorsanız Ankara'da ki en iyi hamburgercileri bularak yemeğinizi bu mekanlarda yemeniz gerekmektedir. Çünkü Ankara son derece büyük bir şehir ve son zamanlarda merdiven altı olarak tabir edilen özellikle gıda ve yemek alanında sıkça karşılaştığımız gıda teröristlerine fırsat vermemek adına her zaman en bilindik ve kaliteden asla taviz vermeyen mekanların tercih edilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde yapılabildiği takdirde Ankara'da ki en iyi hamburgerciler varlıklarını devam ettirebildiği gibi bizlere de daha fazla yenilikler sunma imkânı bulabilirler. Tabi bu arada yediğimiz hamburgerler de en sağlıklı ve doğal olarak karşımıza çıkacaktır.

Lezzetli Bir Hamburger Menüsü Önerisi İster Misiniz?

Son derece hızlı ve doyurucu bir menü olması sebebiyle tercih edilen hamburgerler son zamanlarda farklı lezzetler ile ve yapılan kampanyalarla birlikte çok daha cazip bir hale gelmiştir. Hamburgerler ile sunulan hamburger menüleri ve yanında sunulan çeşitli atıştırmalık aparatlarla da daha lezzetli bir hal almaktadır. Özellikle elma dilimi patates kızartması, tavuk, soğan halkası ve hamburgerin vazgeçilmez içeriği olan kola. İşte bu lezzetli yemek menüsünün yanına bir de olmazsa olmazlardan o hamburgerciye özel tatlı. Tabi burada hamburgerinizin et köfte, tavuk köfte, balık köfte ve hatta peynirli yani çizburger olması tamamen sizin isteğinize kalmıştır. Damak tadınıza en uygun hamburgerinizi seçebilir ve atıştırmalık aparatlarınızın da siparişlerini hamburgerinize uygun verebilirsiniz. İşte tüm bunlar Ankara'da ki hamburgercileri hem cazip hale getiriyor hem de öğrenciler başta olmak üzere birçok kişi için vazgeçilmez bir yemek haline gelmektedir. Bu bahsettiklerimiz Ankara'da ki en iyi hamburgerciler mekanlarından sadece birkaç örnektir. Daha fazlasını görmek, denemek ve hatta tatmak isterseniz sizleri de Ankara'da ki en iyi hamburgercilere bekleriz.