EN İYİ BOKS SALONLARI

blog yazısı ekle !

EN İYİ BOKS SALONLARI

EN İYİ BOKS SALONLARI

Boks; iki sporcunun yumrukları ile saldırı ve savunma hareketleri ile puan kazanmaya çalıştığı, bunu yaparken de belirli kurallara dahil oldukları spor dalıdır. Boks karşılaşması özel saha da yapılır. Bu sahaya ring adı verilir. Özelliği kare şeklinde, dört tarafı üç sıra halinde hatlar ile çevrili olmasıdır.

Boks sporunu yapan kişiler zeki, çevik, dayanıklı, özgüveni yüksek bireyler olması gerekir. Çünkü gücün ve cesaretin ön planda olduğu spor da bu unsurlar sayı kazanma da yardımcı olan en büyük etkenlerdir. Bu açıdan bakıldığında boks tehlikeli gibi görünebilir. Ancak gerekli güvenlik tedbirleri ile spor da herhangi bir yaralanma vb. gibi problemler ortadan kalkmaktadır.

Z Fit Spor Salonu

Kızılay

devamını oku... Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi 2. sokak No: 30/A Kızılay-Ankara

Jet Spor Kulübü

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936. Sokak No:10-3A Ümitköy-Ankara

FitPit Pilates & Training Studio

Batıkent

devamını oku... Adres: Turgut Özel Mah. Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Bulvarı No: 47 / 2 - A Batıkent - Ankara

S Fit Yaşamkent

Yaşamkent

"S-FİT YAŞAMKENT - 25 Dakika da 4000 kalori harcamaya ne dersiniz ?
*25 Dakikalık antremanlar birebir antrenör eşliğinde , EMA-EMS cihazları ile desteklenerek , kişinin ihtiyaçlarına ve talebine yönelik belirlenmektedir. - Kardiyo (Yağ Yakımı) veya bölgesel ( Karın, bacak, sırt… ) antremanlar yapılmaktadır. - Bölgesel çalışma yapılsa dahi EMS-EMA teknolojisi ile diğer kas gruplarıda çalışmaya devam etmektedir. - Sıklıkla sırt ağrısı, bel ve bacak ağrısı yaşıyorsanız, işyerinde sürekli oturma ya da ayakta durma nedeni ile postür bozukluğunuz varsa ağrılarınızdan kurtulmak için doğru adrestesiniz…"devamını oku...
Adres: Yaşamkent Mahallesi 3061. Cadde Akıncı Plaza No:12/B Daire:2 Yaşamkent-Ankara

Şen Kay Spor Akademisi Kulübü

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Seğmenler mah. Cemal Gürsel cad. 936. sok. No:11/1 Gölbaşı-Ankara

Only Pilates Studio

Kızılay

devamını oku... Adres: Meşrutiyet Mahallesi Atatürk Bulvarı Atahan İş Hanı No:117/32 Kat:8 Kızılay-Ankara

Force Crossbox

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mah. 1598. Cad. Bilkent Plaza A3 Blok No:5 Ankuva İş Merkezi Yanı Bilkent - Ankara

Yiğit Gürsoy BodyWell Pilates

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi, 3207. Caddesi, No: 51 Yaşamkent ANKARA

Apollofiz Fizyoterapi ve Spor Merkezi

Konutkent

devamını oku... Adres: 2983. Cad. No:55 Konutkent - Ankara

Mert-SAN Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Ergazi mah. 1800 cad. 1830 sok Emre sit. 1/A Batıkent-Ankara

Trio Pilates Yoga Studio

Bağlıca

devamını oku... Adres: Yeni Bağlıca Mahallesi 1180 Sokak Balpor İş Merkezi No:1/A 3. kat Daire 8 Baglıca-Etimesgut-Ankara

Lets Fit Batıkent by Okay Köksal

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mah. Palandöken Cad. No:58 Batıkent - Ankara

Magnifizyo Sağlıklı Yaşam Merkezi

Bağlıca

devamını oku... Adres: Yeni Bağlıca Mah. 1180. Cadde Kayra İş Hanı 5. Kat No:9 Bağlıca - Ankara

Just Training

Emek

devamını oku... Adres: Emek 4. Cad. Kazakistan Cad. 68/A Emek - Ankara

Level Up Fitness Center

Keçiören

devamını oku... Adres: Tepebaşı Mahallesi Çiğ Sokak No: 62 Keçiören-Ankara

Deniz Spor Kulübü

Maltepe

devamını oku... Adres: Şehit Gönenç Caddesi No:16/A (Eski maltepe pazarı karşısı) Çankaya-Ankara

Gorilbey Gym

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3036. Cadde No:56 Yaşamkent-Ankara

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu

Keçiören

devamını oku... Adres: Osmangazi Mah. Aşıkpaşa Cad. Final Okulları Keçiören Kampüsü Keçiören - Ankara

Home Pilates

Çankaya

devamını oku... Adres: Birlik Mahallesi 435. Cadde 458. Sokak 24/9 Çankaya-Ankara


Boksun Tarihi Gelişimi

Roma ve Yunan tarihinde yumruk ile yapılan spora rastlamak mümkündür. Ancak boksun anavatanı Londra olduğu belirtilmektedir. Boksun en temel hali ile yapılıyordu. Ellere herhangi bir malzeme takmadan direkt yapılıyordu. Aynı zamanda kural ve yasak yoktu. Yani, rakibe karşı ısırma, tekme atma, yere atma gibi hareketler de boks esnasında yapılabilirdi. Uzun saatler süren boks, can acıtı olabiliyordu. Yıllar sonra bu sporun geliştirilip belli kura bağlanarak toplumun yararına bir spor haline dönüştürüldü.

Boks Da Kullanılan Vuruş Yöntemleri

 • Pençingbol: bir platform içerisindeki yamuk top ve topun her yöne hareket etmesini sağlayan bir bağlantı vardır. Tespit tahtaları bulunan platform da aralıklar mevcuttur. Böylece boksöre göre ayarlanabilme özelliği vardır.
 • Kum torbası: branda bezi ile yapılır. Aynı zamanda meşin de kullanılabilir. Kum torbasının içindeki malzeme mısırdır. Çünkü vuruş ve darbeler sonucunda çökmeler meydana gelmemesi için tercih edilir. Kum torbası ile çalışmanın sırrı özel eldivenlerin giyilmesi gerekir.
Boksun Teknik ve Kuralları Nelerdir?

Boks kuralları amatör ve profesyonel oyunculara göre değişiklik göstermektedir. Mesela boks eldivenlerinin ağırlığı bile amatör ve profesyonel olmalarına göre değişmektedir. Amatör oyuncu eldiveni 225 gramken, profesyonel oyuncu eldiveni 170 ve 225 arasında değişmektedir.

 • İlkel yöntemlerden olan bel aşağı vurma ve tekme gibi hareketler tamamen yasaklandı. Ayrıca eller de herhangi bir malzeme ile vurmak da yasaktır.
 • Boks müsabakalarına özel boks kıyafetleri ile çıkılır. Amatörler eldiven, atlet ve şort giyerek, profesyoneller eldiven ve şort giyerek çıkarlar.
 • Boksun devreleri raund olarak adlandırılır. Amatör oyuncuların devre süreleri ikişer dakikadan oluşan toplamda 5 raund oynanır. Profesyonel oyuncular üç dakikadan oluşan toplam 15 raund da oynanır.
 • Güç kullanılan bir spor müsabakası olduğu için yaralanmalara karşı korunma önlemleri alınır. Mesela başlık, bel altı vuruşlardan korunmak için koki ve dişlik kuşanılır.
 • Bütün bir boks müsabakaları doktorun gözetim ve denetimi ile kontrol altındadır. Yani sporcuların sağlık durumları kontrol edilir.
 • Boks müsabakası aynı ağırlıktaki iki sporcunun karşılaşması ile gerçekleşir. Buna bağlı olarak farklı sıklet grupları vardır.
Boks müsabakaları gerek dünya da gerekse ülkemiz de büyük ilgi ve beğeni toplamaktadır. Ülkemizde sadece boks müsabakalarını izlemek ile sınırlı değildir. Boksun tekniklerini öğrenmek ve bu alanda ilerlemek isteyen binlerce boks sever bulunmaktadır. Ankara'daki en iyi boks salonları boks severlerin bu istek ve azmini karşılayacak donanım ve eğitmenlere sahiptir. Böylece ülkemizde de boks alanında milli sporcular Ankara'daki en iyi spor salonlarında yetiştirilmektedir.

Ankara'daki en iyi spor salonları aynı zamanda ülkemizin de en iyi spor salonlarını oluşturmaktadır. Yani Ankara'daki en iyi boks salonları marka olmuştur. Ayrıca burada yetişen sporcular ülkemizi gururlandırmaktadır. Boks müsabakalarında elde edilen başarılar ile Ankara'daki en iyi boks salonlarının başarısı ve kalitesi de kanıtlanmaktadır.

Boks, zaman içinde ilkelliğinden kurtarılarak modern bir spor dalına dönüşmüştür. Yani insan bedenine zarar verecek herhangi bir teknik kullanılmamaktadır. Ayrıca olası sakatlanmaların önüne geçmek içinde özel giysiler kullanılmaktadır. Böylece diğer spor dalları gibi güvenli ve oldukça faydalı spor dallarındandır.

Boksta Kullanılan Ana Vuruş Yöntemleri

 • Sol direk: yumruğu rakibe direk sallamak için vücudun hafif sağ veya sola hafif eğdirilmesidir. Omuzlar arasında baş daima dik ve rakibe karşı, gözler de rakibe odaklanır.
 • Sol kroşe: sol ayak ağırlık noktasıdır. Sol ayak bir adım önde durmasının ardından ani hareket ile vücudun sol tarafının sağ yönüne döndürülmesi ile rakibe saldırı uygulanır. Ardından sporcu kendini geriye çeker.
 • Upper- cut: vuruşlardan en etkilisidir. Rakibe saldırı anında uygulanır. Etkisi uzun süreli ama kısa mesafede uygulanır. Kroşe vuruşlarının aşağıdan yukarıya yapılmasıdır.
 • Swing: rakibin etkisini kırmak ve sersemletmek üzere yapılan bitirici vuruşlardandır. Hareketler aralıksız ve devamlı yapılır. Kroşe uzatılarak uygulanır.
Kısaca boksör her an rakibinden gelecek ataklara karşı hazır olmalıdır. Bunun için duruşu önemlidir. Rakibine karşı atak yapmak (yumruk), rakibinden gelecek saldırılara karşı kendini savunmak, en iyi pozisyonu yakalayarak avantaja çevirmek, rakibi yanıltan hareketler ile rakibin kafasını karıştırmak amacı ile stratejilerini belirlemelidir.

Ankara'daki en iyi boks salonlarında yaş gruplarına uygun olarak dersler verilmektedir.

11-14 yaş grubu küçükler

15-16 yaş grubu yıldızlar

17-18 yaş grubu gençler

17-34 yaş grubu yetişkinler

Böylece yaş grupları ve kiloları aynı olan boksörlerin öğreneceği teknik ve hareketleri uygulamada kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda yapılan müsabakaların adaletli olması için gereklidir. Boks yapan bireylerin dayanıklılığı artacak ve güçlü bir bedene sahip olacaktır. Bu durum da karşılaşacakları her sorun, her fiziksel saldırıya karşı saldırıya ve savunmaya hazırdır.

Ankaradaki en iyi boks salonları, boksörlerin kondisyon sağlaması için boks teknik ve stratejilerinden ayrı olarak belirli antrenman süreleri ile vücudu spora hazırlar. Böylece tekniklere ara verilse bile antrenman çalışmaları ile vücudun esnekliği bu çalışmalar ile korunur.