EN İYİ BOKS SALONLARI

blog yazısı ekle !

EN İYİ BOKS SALONLARI

EN İYİ BOKS SALONLARI

Boks; iki sporcunun yumrukları ile saldırı ve savunma hareketleri ile puan kazanmaya çalıştığı, bunu yaparken de belirli kurallara dahil oldukları spor dalıdır. Boks karşılaşması özel saha da yapılır. Bu sahaya ring adı verilir. Özelliği kare şeklinde, dört tarafı üç sıra halinde hatlar ile çevrili olmasıdır.

Boks sporunu yapan kişiler zeki, çevik, dayanıklı, özgüveni yüksek bireyler olması gerekir. Çünkü gücün ve cesaretin ön planda olduğu spor da bu unsurlar sayı kazanma da yardımcı olan en büyük etkenlerdir. Bu açıdan bakıldığında boks tehlikeli gibi görünebilir. Ancak gerekli güvenlik tedbirleri ile spor da herhangi bir yaralanma vb. gibi problemler ortadan kalkmaktadır.

Tuğcu Fight Club Pt Studio

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3158 Cadde No:12/B Akıncı Plaza No:76 Yaşamkent-Ankara

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Bed Fit Personal Training

Kızılay

devamını oku... Adres: Fevzi Çakmak Caddesi 2.Sokak No:30/A Kızılay-Ankara

Ncm Personal Training

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 2983 Cadde No:72/A Yaşamkent-Ankara

Trio Pilates Yoga Studio

Bağlıca

devamını oku... Adres: Yeni Bağlıca Mahallesi 1180 Sokak Balpor İş Merkezi No:1/A 3. kat Daire 8 Baglıca-Etimesgut-Ankara

Meteoroloji Spor Kulübü

Keçiören

devamını oku... Adres: Kalaba Mahallesi Halıç Sokak No:1 Keçiören - Ankara

G Training Vip

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Mareşal Fevzi Çakmak Cad. No:40 Bahçelievler - Ankara

HK Pilates Salonu

Çukurambar

devamını oku... Adres: 1427. Cad. 1522 Sok. Merkez Sahil Sitesi A Blok Gökhan Apt. No: 10-A 100. Yıl-Ankara

Gym Dayz Akademi

Çayyolu

devamını oku... Adres: 2677 cad So Çayyolu Plaza Bina no: 3 Blok no:4 Kapi no D-1 Çayyolu Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu

Keçiören

devamını oku... Adres: Osmangazi Mah. Aşıkpaşa Cad. Final Okulları Keçiören Kampüsü Keçiören - Ankara

Gorilbey Gym

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3036. Cadde No:56 Yaşamkent-Ankara

Gymfona Personal Training Studio

Yıldız

devamını oku... Adres: Hilal Mah. 676. Sok. No:23 Yıldız Çankaya-Ankara

Level Up Fitness Center

Keçiören

devamını oku... Adres: Tepebaşı Mahallesi Çiğ Sokak No: 62 Keçiören-Ankara

All Time Fitness Club

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3253 Cadde No:4 Crystal Towers E Blok Yaşamkent-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Apollofiz Fizyoterapi ve Spor Merkezi

Konutkent

devamını oku... Adres: 2983. Cad. No:55 Konutkent - Ankara

Mert-SAN Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Ergazi mah. 1800 cad. 1830 sok Emre sit. 1/A Batıkent-Ankara

Only Pilates Studio

Kızılay

devamını oku... Adres: Meşrutiyet Mahallesi Atatürk Bulvarı Atahan İş Hanı No:117/32 Kat:8 Kızılay-Ankara

CSR Sports Center

Birlik Mahallesi

devamını oku... Adres: Birlik Mahallesi 450 cadde 65/12 (eski 9. cadde) Birlik-Ankara

Deniz Spor Kulübü

Maltepe

devamını oku... Adres: Şehit Gönenç Caddesi No:16/A (Eski maltepe pazarı karşısı) Çankaya-Ankara


Boksun Tarihi Gelişimi

Roma ve Yunan tarihinde yumruk ile yapılan spora rastlamak mümkündür. Ancak boksun anavatanı Londra olduğu belirtilmektedir. Boksun en temel hali ile yapılıyordu. Ellere herhangi bir malzeme takmadan direkt yapılıyordu. Aynı zamanda kural ve yasak yoktu. Yani, rakibe karşı ısırma, tekme atma, yere atma gibi hareketler de boks esnasında yapılabilirdi. Uzun saatler süren boks, can acıtı olabiliyordu. Yıllar sonra bu sporun geliştirilip belli kura bağlanarak toplumun yararına bir spor haline dönüştürüldü.

Boks Da Kullanılan Vuruş Yöntemleri

 • Pençingbol: bir platform içerisindeki yamuk top ve topun her yöne hareket etmesini sağlayan bir bağlantı vardır. Tespit tahtaları bulunan platform da aralıklar mevcuttur. Böylece boksöre göre ayarlanabilme özelliği vardır.
 • Kum torbası: branda bezi ile yapılır. Aynı zamanda meşin de kullanılabilir. Kum torbasının içindeki malzeme mısırdır. Çünkü vuruş ve darbeler sonucunda çökmeler meydana gelmemesi için tercih edilir. Kum torbası ile çalışmanın sırrı özel eldivenlerin giyilmesi gerekir.
Boksun Teknik ve Kuralları Nelerdir?

Boks kuralları amatör ve profesyonel oyunculara göre değişiklik göstermektedir. Mesela boks eldivenlerinin ağırlığı bile amatör ve profesyonel olmalarına göre değişmektedir. Amatör oyuncu eldiveni 225 gramken, profesyonel oyuncu eldiveni 170 ve 225 arasında değişmektedir.

 • İlkel yöntemlerden olan bel aşağı vurma ve tekme gibi hareketler tamamen yasaklandı. Ayrıca eller de herhangi bir malzeme ile vurmak da yasaktır.
 • Boks müsabakalarına özel boks kıyafetleri ile çıkılır. Amatörler eldiven, atlet ve şort giyerek, profesyoneller eldiven ve şort giyerek çıkarlar.
 • Boksun devreleri raund olarak adlandırılır. Amatör oyuncuların devre süreleri ikişer dakikadan oluşan toplamda 5 raund oynanır. Profesyonel oyuncular üç dakikadan oluşan toplam 15 raund da oynanır.
 • Güç kullanılan bir spor müsabakası olduğu için yaralanmalara karşı korunma önlemleri alınır. Mesela başlık, bel altı vuruşlardan korunmak için koki ve dişlik kuşanılır.
 • Bütün bir boks müsabakaları doktorun gözetim ve denetimi ile kontrol altındadır. Yani sporcuların sağlık durumları kontrol edilir.
 • Boks müsabakası aynı ağırlıktaki iki sporcunun karşılaşması ile gerçekleşir. Buna bağlı olarak farklı sıklet grupları vardır.
Boks müsabakaları gerek dünya da gerekse ülkemiz de büyük ilgi ve beğeni toplamaktadır. Ülkemizde sadece boks müsabakalarını izlemek ile sınırlı değildir. Boksun tekniklerini öğrenmek ve bu alanda ilerlemek isteyen binlerce boks sever bulunmaktadır. Ankara'daki en iyi boks salonları boks severlerin bu istek ve azmini karşılayacak donanım ve eğitmenlere sahiptir. Böylece ülkemizde de boks alanında milli sporcular Ankara'daki en iyi spor salonlarında yetiştirilmektedir.

Ankara'daki en iyi spor salonları aynı zamanda ülkemizin de en iyi spor salonlarını oluşturmaktadır. Yani Ankara'daki en iyi boks salonları marka olmuştur. Ayrıca burada yetişen sporcular ülkemizi gururlandırmaktadır. Boks müsabakalarında elde edilen başarılar ile Ankara'daki en iyi boks salonlarının başarısı ve kalitesi de kanıtlanmaktadır.

Boks, zaman içinde ilkelliğinden kurtarılarak modern bir spor dalına dönüşmüştür. Yani insan bedenine zarar verecek herhangi bir teknik kullanılmamaktadır. Ayrıca olası sakatlanmaların önüne geçmek içinde özel giysiler kullanılmaktadır. Böylece diğer spor dalları gibi güvenli ve oldukça faydalı spor dallarındandır.

Boksta Kullanılan Ana Vuruş Yöntemleri

 • Sol direk: yumruğu rakibe direk sallamak için vücudun hafif sağ veya sola hafif eğdirilmesidir. Omuzlar arasında baş daima dik ve rakibe karşı, gözler de rakibe odaklanır.
 • Sol kroşe: sol ayak ağırlık noktasıdır. Sol ayak bir adım önde durmasının ardından ani hareket ile vücudun sol tarafının sağ yönüne döndürülmesi ile rakibe saldırı uygulanır. Ardından sporcu kendini geriye çeker.
 • Upper- cut: vuruşlardan en etkilisidir. Rakibe saldırı anında uygulanır. Etkisi uzun süreli ama kısa mesafede uygulanır. Kroşe vuruşlarının aşağıdan yukarıya yapılmasıdır.
 • Swing: rakibin etkisini kırmak ve sersemletmek üzere yapılan bitirici vuruşlardandır. Hareketler aralıksız ve devamlı yapılır. Kroşe uzatılarak uygulanır.
Kısaca boksör her an rakibinden gelecek ataklara karşı hazır olmalıdır. Bunun için duruşu önemlidir. Rakibine karşı atak yapmak (yumruk), rakibinden gelecek saldırılara karşı kendini savunmak, en iyi pozisyonu yakalayarak avantaja çevirmek, rakibi yanıltan hareketler ile rakibin kafasını karıştırmak amacı ile stratejilerini belirlemelidir.

Ankara'daki en iyi boks salonlarında yaş gruplarına uygun olarak dersler verilmektedir.

11-14 yaş grubu küçükler

15-16 yaş grubu yıldızlar

17-18 yaş grubu gençler

17-34 yaş grubu yetişkinler

Böylece yaş grupları ve kiloları aynı olan boksörlerin öğreneceği teknik ve hareketleri uygulamada kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda yapılan müsabakaların adaletli olması için gereklidir. Boks yapan bireylerin dayanıklılığı artacak ve güçlü bir bedene sahip olacaktır. Bu durum da karşılaşacakları her sorun, her fiziksel saldırıya karşı saldırıya ve savunmaya hazırdır.

Ankaradaki en iyi boks salonları, boksörlerin kondisyon sağlaması için boks teknik ve stratejilerinden ayrı olarak belirli antrenman süreleri ile vücudu spora hazırlar. Böylece tekniklere ara verilse bile antrenman çalışmaları ile vücudun esnekliği bu çalışmalar ile korunur.